Mūsdienu digitālajā pasaulē UX un UI ir divi bieži dzirdēti termini, kas bieži tiek sajaukti. Jaunajiem dizaineriem vai interesentiem svarīgi saprast, ko katrs no šiem nozīmē, lai veiksmīgi iesaistītos lietotājam draudzīgu risinājumu veidošanā. Šajā rakstā aplūkosim atšķirības, nozīmi un iespējas, kā apgūt UX un UI prasmes.
Kas ir UX dizains (lietotāja pieredze)?
UX (User Experience) dizains koncentrējas uz to, kā lietotājs jūtas, mijiedarbojoties ar produktu vai pakalpojumu. Mērķis ir radīt lietotājam viegli saprotamu, efektīvu un patīkamu pieredzi. Tas ietver lietotāju vajadzību pētījumu, informācijas arhitektūru, lietotāja ceļu izstrādi un testēšanu.
UX mērķis – ērtība un funkcionalitāte
UX dizaineri uzdod jautājumus par to, vai lietotājs sasniedz savu mērķi bez liekas piepūles. Viņi analizē, vai visas darbības notiek loģiski un intuitīvi. Mērķis ir veidot risinājumus, kas ir lietotājam loģiski un praktiski.
Procesi un pētījumi UX izstrādē
UX izstrāde sākas ar lietotāju izpēti, intervijām, aptaujām un datu analīzi. Pēc tam seko lietotāja scenāriju veidošana, prototipēšana un testēšana ar reāliem lietotājiem. UX process ir iteratīvs, kas nozīmē, ka tas nepārtraukti tiek uzlabots.
Kas ir UI dizains (lietotāja saskarne)?
UI (User Interface) dizains attiecas uz lietotājam redzamo produkta daļu – pogām, krāsām, fontiem, ikonu izkārtojumu. UI nodrošina, ka viss, ko lietotājs redz un ar ko mijiedarbojas, ir vizuāli saprotams un estētisks. UI ir UX redzamā daļa.
UI mērķis – vizuālā estētika un lietošanas vienkāršība
Labs UI padara produktu ne tikai pievilcīgu, bet arī intuitīvi lietojamu. Krāsu kontrasts, fontu lielums un izvietojums, animācijas un elementi tiek izstrādāti tā, lai vadītu lietotāja uzmanību un darbības.
Dizaina elementi: krāsas, pogas, ikonas
UI dizainers strādā ar dizaina sistēmām, komponentēm un lietotāja saskarnes vadlīnijām. Viņš piemeklē rīkus, kas padarā saskarni saprotamu un funkcionālu. UI dizains bieži vien ietver sadarbību ar grafisko dizainu.
Galvenās atšķirības starp UX un UI
Lai gan abi jēdzieni ir saistīti, to fokuss ir atšķirīgs. UX nodarbojas ar to, kā produkts darbojas, kamēr UI ar to, kā tas izskatās. Abas puses sadarbojas cieši, lai nodrošinātu pilnvērtīgu lietotāja pieredzi.
Funkcionālais vs vizuālais
UX ir par satura loģiku un funkcionalitāti, savukārt UI ir par lietotāja pirmo iespaidu un dizaina valodu. Abi aspekti ir kritiski, bet nevajadzētu tos jaukt savā starpā.
Kurš process notiek pirmais?
Parasti UX darbs notiek pirms UI – vispirms tiek noteiktas vajadzības un plāns, un tikai tad veidojas vizuālais izskats. UI balstās uz UX secinājumiem un struktūru.
Kāpēc UX un UI ir svarīgi digitālajos produktos?
UX un UI kvalitāte tieši ietekmē, vai lietotājs paliks jūsu vietnē, lietotnē vai atgriezīsies. Tie ir galvenie faktori, kas nosaka konversijas, klientu lojalitāti un kopējo apmierinātību.
Ietekme uz lietotāju apmierinātību
Nepiemērots dizains var radīt vilšanos, kā rezultātā lietotājs produktu vairs nelietos. UX/UI ir tie, kas veido pirmo un ilgstošo iespaidu.
Konversijas rādītāji un biznesa panākumi
Uzlabots UX var palielināt pārdošanas, reģistrācijas vai cita veida konversijas līmeni. UI piesaista uzmanību, UX notur to.
Kā apgūt UX un UI dizainu kā jaunietim?
Digitālajā laikmetā šīs prasmes ir ne tikai noderīgas, bet arī pieejamas ikvienam. Ir daudz bezmaksas rīku, kursu un projektu iespēju, kas palīdz sākt no nulles.
Bezmaksas resursi un kursi (YouTube, Coursera)
Tādas platformas kā Coursera, YouTube, Skillshare un FutureLearn piedāvā kursus gan iesācējiem, gan pieredzējušajiem dizaineriem. Daudzi no tiem ir bez maksas un piedāvā praktiskus uzdevumus.
Praktiski projekti un portfolio veidošana
Svarīgākais ir darīt. Pat nelieli projekti, lietotņu vai blogu dizains, var kalpot kā portfolio. Veidojot portfolio, vari piesaistīt klientus vai iestātīties augstskolā UX/UI virzienā.
Noslēgumā – UX un UI sadarbība kā panākumu atslēga
UX un UI nav konkurenti, bet komandas biedri. Veiksmīgs digitālais produkts nevar pastāvēt bez vienas vai otras komponentes. Jauniešiem, kas interesējas par tehnoloģijām un dizainu, šīs jomas piedāvā radošas un labi apmaksātas karjeras iespējas.