Amatieru rotaslietu Foto!

Nesen uzdūros ļoti noderīgam rakstam kā nofotografēt pašdarinātas rotaslietas utt. Paldies Oskaram, cerams kādam noderēs.

Mūsdienās cilvēki arvien biežāk pievēršas hobijiem un savu slēpto talantu attīstīšanai. Cilvēkiem patīk pašiem radīt kaut ko tādu, kas priecē gan pašu gan arī citu acis. No iepriekšminētā uzreiz rodas jautājums – kā parādīt savus darbus citiem? Rīkot izstādes ir diezgan dārgs pasākums, tomēr risinājumu sniedz modernās tehnoloģijas. Modernās tehnoloģijas sniedz mums neskaitāmas iespējas un veidus kā parādīt citiem savu hobija rezultātu.Kā vienu no populārākajiem veidiem šeit var minēt internetu un foto. Esmu saskāries internetā ar daudziem avotiem kur var apskatīt cilvēku pašdarinātas lietas, tomēr bieži vien rodas nepareizs priekšstats par tām, jo fotogrāfijas nav labā kvalitātē.

Šajā īsajā rakstiņā mēģināšu sniegt vairākus vienkāršus padomus, ko jebkurš cilvēks var izmantot, lai padarītu priekšmetu fotogrāfijas daudzbaudāmākas.

1.Tehnikas izvēle. Viens no labākajiem tehniskajiem risinājumiem būtu digitālā fotokamera. Digitālā fotokamera neierobežo jūs kadru skaitā, rezultāts ir uzreiz redzams un tās lietošana ir nedaudz vieglāka kā vecajām filmiņu kamerām. Protams pats labākais risinājums būtu spoguļkamera ar atbilstošu objektīvu, bet pieņemot, ka ne katram tāda ir pieejama, tad šajā rakstā vairāk koncentrēšos uz parastajām digitālajām fotokamerām (tautā sauktām par ziepju traukiem). Noderēs gandrīz jebkura kamera, ar nosacījumu, ka tai ir pieejams macro režīms un to ir iespējams uzlikt uz statīva (kameras apakšpusē jābūt vītnei).

2.Fotografēšanas vietas izvēle. Jebkuram no mums mājās ir logs, tad lūk jums arī atbilde. Jā varbūt vienkārši un primitīvi, tomēr bieži vien visvienkāršākās lietas ir visģeniālākās. Vislabākais variants būtu logs ar palielu palodzi baltā krāsā, tomēr ja logs ir maziņš, šaurs, vai kā citādi nepieejams, tad noderēs arī jebkura istaba, kas ir labi apgaismota ar dabīgo gaismu.

Izvairieties no tiešas saules gaismas, šāda gaisma rada nepatīkamas ēnas un pārāk lielu kontrastu un rezultātā var nedot vēlamo rezultātu. Tiešo saules gaismu var viegli pārvērst no defekta par efektu aizklājot logu ar puscaurspīdīgu materiālu (puscaurspīdīgi balti aizkari, bez rakstiem vai mežģīnēm; puscaurspīdīga plēve; papīrs; jebkas cits puscaurspīdīgs, kaspieejams saimniecībā)

3.Statīvs. Jā diemžēl bez šīs ierīces būs grūti iztikt, tomēr labā ziņa ir tāda, ka bieži vien tie ir pieejami par ļoti zemām cenām. Atkarībā no fotoaparāta, vietas un priekšmeta ko fotografēsiet, ir jāizvēlas atbilstošs statīvs. Ja jāfotografē tikai rotas un citi sīkumi, tad noderēs mini statīvi.

Ja fotografējamais objekts ir lielāks, vai vieta neatļauj izmantot mini statīvu tad var izmantot lielāku statīvu, piemēram,http://www.ilota.lv/katalogs/583/2195/597/. Statīvs jāizvēlas atbilstoši vajadzībām un iespējām, mazajiem digitālajiem fotoaparātiem nav nepieciešami dārgi profesionālie statīvi, tāpēc cena visticamāk svārstīsies mini statīvam no 2-10 Ls un parastajam statīvam no 8-20 Ls.

4.Fons. Lai izvairītos no dažādiem nevajadzīgiem elementiem fotogrāfijā būtu jāizvēlas piemērots fons. Maziem priekšmetiem noderēs kaut vai A4 vai lielāka izmēra parasta balta lapa. Lieliem priekšmetiem var izlīdzēties ar labi izgludinātu palagu, vai kādu lielāku baltu materiālu. Kāpēc baltu? Balts ir bieži vien vislētākais un pieejamākais risinājums. Tā ir pietiekami neitrāla krāsa, lai nenovērstu uzmanību no paša priekšmeta, turklāt tā labi atstaro gaismu un tādejādi palīdz labāk izgaismot priekšmetu no visām pusēm.Tālāk atliek vien fonu pienācīgi nostiprināt. Vēlams fonu nedaudz ieliekt, lai nebūtu stūru un fons būtu vienmērīgs visā plaknē.

http--the-gadgeteer.com-assets-howto-macro-6

5.Pirms foto process. Vispirms būtu jāsāk ar to, ka ir jāizšķirsta fotoaparāta tehniskā grāmatiņa un jāapskata tādas lietas kā: 1) baltā balansa iestādīšana 2) macro režīma izvēle/lietošana. 3)režīmu M un A lietošana. Ja režīma M nav tad tikai A. Ja mēs šīs lietas jau zinām, tad pārejam pie soļa nr.6

6.Foto process. Tātad fonu uzstādījām, kameru uz statīva uzlikām, ko darīt tālāk? Tieši tā – fotografējam J.

1)Vispirms uzstādām pareizu baltā balansu. Jebkuras labas bildes noslēpums ir pareizs baltā balanss (white balance), tādejādi bildes nesnāk dzeltenīgas, zaļganas utt. Vispareizāk to būtu darīt manuāli ar tā saucamo funckiju „pre”, kā to lietot, var izlasīt katras kameras lietošanas instrukcijā. Bet ja tādas nav, tad var lietot arī režīmu saulīte vai mākonītis.

WB simbolu atšifrējumi šeit:

http--budzshots.com-buddy-wp-content-uploads-2009-03-chart

2)Ja pieredze foto nav liela, būtu jāizvēlas A režīms, ja tāda nav tad automātiskais (parasti tas ir simbols ar kameru zaļā krāsā). Ja fotografējam mazus priekšmetus izvēlamies macro režīmu

http--cdn.cbsi.com.au-story_media-339285843-11-macro

3)Izslēdzam zibspuldzi (flash). To parasti apzīmē simbols ar nosvītrotu zibeni.

4)Uzliekam taimeri! Jā tieši tā, kaut arī paši kadrā neskriesim iekšā tomēr taimeris ir nepieciešams, lai pēc slēdža pogas nospiešanas novērstu jebkādas vibrācijas un tādējādi kadrs sanāktu ass un detalizēts. *Piezīme: taimeri būtu vēlams likt ne vairāk kā 3 sekundes, lai procesa laikā paši neaizmiegam J

5)Iekadrējam priekšmetu tā, lai viss kadra laukums maksimāli būtu aizpildīts ar objektu un nebūtu redzams nekas lieks, kā piemēram kaktuss, kafijas krūze, pagalms utt. J. Nofokusējam un spiežam pogu. Taimeris ieslēdzas, noņemam rokas no kameras. Foto maģija notiek un jūs redzat savā LCD displejā uz kameras rezultātu, ja patīk ņemam nākamo priekšmetu un fotografējam, ja nē – pamainām kompozīciju un atkārtojam.

6)Ja fotogrāfija ir pa tumšu izmainam ekspozīcijas kompensācijas vērtību attiecīgi vai nu + vai -.

http--www.thephotographerslife.com-exposure_comp_arrow

Ievērojot šajā rakstā minētos padomus jums būs iespēja kvalitatīvāk uzņemt savu pašdarināto darbu fotogrāfijas un cilvēkiem, kas aplūkos jūsu darbus jūsu blogā vai e-pastā vai kādā citā vietā, radīsies labāks priekšstats par jūsu darbiem.

Lai jums izdodas!

Uz tikšanos!

Oskars Kupics

http://www.Okfoto.lv

 


Publicēts: Sunday, 2. January, 2011., plkst. 15:53 | Kategorijā: Foto

Pirms pievieno komentāru - apdomā tā lietderību sabiedrībai. Mēs paturam tiesības rediģēt, cenzēt vai pat dzēst komentārus, kas ir aizskaroši, rupji, pārkāpj likumā noteiktās normas vai satur informāciju (t. sk. saites), kas neatbilst raksta tēmai.

You must be logged in to post a comment.

Augšā!